Biz eczacılara bir başarı öyküsü gerekli…

  Biz eczacılara bir başarı öyküsü gerekli…..

Gerek sanayinin,gerek de günlük yaşamın zorlukları karşısında ,mesleğimiz Al-sat’çılığa dönüştü….ve bireyselliğe itildik….
Ama esas kazancın üretimde olduğunu hepimiz biliyoruz…sildenafilin kilosunun 28 tl olduğunu ve bir kilodan 20.000 mavi hap üretildiğini biliyoruz artık….vaselinin kilosunun 2 lira olduğunu da biliyoruz artık….ve kullanıldığımızın, sömürüldüğümüzün de bilincine vardık sanırım…….
Yıllarca tek başımaydım ve hep üretimle uğraştım….ama başaramadım….anlatılacak,yazılacak çok şey var ama kısa yazmalıyım….
Eczaneler sorun çözme yeridir….ve biz eczacılar sorunları çözebilmek için çeşitli ürünler yapıyoruz…..Bu işin uzmanı biziz…..Ama bizler yapmadığımız ,uğraşmadığımız için ,merdivenaltı gelişti…..ürün yapmak aslında kolay….ama satabilmek çok zor…reklam ve pazarlama maliyetleri çok fazla…..ve hep boyumu aştı…..Bu sosyal medyanın gücü ve gurubumuzdaki meslektaşlarımızın fikirleriyle,ortak ürünler yapabiliriz diye düşündüm…..biz eczacılar aslında çok güçlüyüz…ama bireyselliğimizden gücümüzün farkında değiliz…ve aylarca bu konuda fikirleri olan arkadaşlarımızla görüştük,sorunları tartıştık…..hatta bir süre de vazgeçtik….
Ama başlamamız lazım….bunu hepimiz biliyoruz…..yoksa teker teker batacağız…ufak da olsa başlamamız lazım…hem de bir an önce…..
Birinci fikir: biner lira aylık taksitlerle onbin lira verebilecek bin eczacı bulmak….imalatın tüm safhalarını kendimiz yapıp dağıtmak….o zaman karımızı bine böleceğiz…..profesyoneller çalıştırıp bir şirket,bir koop veya dernek kuracağız….büro ve diğer yığınla eleman giderleri de olacak ve kar da azalacak…ve en önemlisi hepimizin eczanesi var, bu tür işlerle uğraşacak vaktimizde yok….eczanemizi kaybetme riskimiz de çok fazla….
İkinci fikir: ki bana çok cazip geldi…..Bir profesyonel,GMP şartlarına uygun , yedi bin metrekarelik fabrikası olan sayın Ecz.Mehmet Şapçı ile konuşmalarımız sonucunda bir proje geliştirdik….madde madde anlatırsam daha kısa olacak sanırım…..
1- Üreteceğimiz ürünlerin hammadde ambalaj ve ruhsat maliyetleri Merkez labratuarı’na ait olacak……masraflar çıktından sonra ,karın % 50 si onun olacak…..

2- Üreteceğimiz her ürüne 500 tl karşılığında sadece 100 eczacı ortak olacak…ve karın kalan %50 si bu ortak olan 100 üyeye bölünecek …yani karın %0.5 ine ortak olmuş olacak…

3- Sadece eczacılar ortak olabilecek……

4- Ortak olan eczacı isterse hissesini satabilecek ve miras bırakabilecek …hatta bir süre sonra bu hisselerin borsası oluşacak…..

5- En erken 6 ay sonra isterse ödediği parayı geri alma hakkı olacak….Ecz. Mehmet Şapçı garantisi….

6- İsteyen eczacı her ürüne ortak olabilecek ama sadece bir hisse alabilecek.

Olayı rakamlara dökelim isterseniz..çünkü biz eczacılar fazla büyük düşünemeyiz…bin üstü rakamlardan korkarız…hayal dahi edemeyiz…
Örneğin ben Nanolife balık yağına ortak oldum…..ekte listede göreceğiniz gibi 2.1 tl maliyet…. Depocu fiatı 6.56 tl (isteyen direct bizden de alabilecek) kar 4.46 tl….bunun 2.23 ü merkezlab’ın..kalan 2.23 ü yüz eczacıya bölünecek…yani satılan her kutu başına benim karım 0.0223 tl..az gibi geldi değil mi….peki balıkyağı sadece şurup olarak Türkiye pazarı olarak IMS raporuna göre ne kadar bilyormusunuz….bir tahmin edin…..ben söyleyeyim….2.300.000 şişe……. Biz asgari hesaptan gidersek..yılda 100.000 şişe sattık diyelim….benim payıma düşecek kar 2.230 tl…….bir yılda…..bu arada kurulacak yeni sitemizde de ortaklara verilecek özel şifrelerle de aylık satışı görebilecekler…her şey şeffaf ve açık olacak….her yıl sonunda veya altı ay sonunda kar dağıtılacak…..
Şu an için yüzbin diyorum…hem kaliteli,hilesiz,eczacı güvencesiyle, tahlilleri yapılmış….hem de 12.5 tl…..bence çalışırsak,birbirimize güvenirsek çok daha fazla satarız ve marketlerle de baş edebiliriz…..
Çıkaracağımız ürüne sahip çıkıp katılamayan meslektaşlarıma ürünün avantajlarını anlatıp ülke çapında satışını arttırıp oturduğum yerden para kazanacağım…..sizlerden tek farkım,kuracağımız yönetim kuruluyla üreteceğimiz ürünler hakkında karar verip,formül ambalaj ve yapım tekniklerinde bilgilerimi Merkezlab’a aktarmak olacak….geri kalan tüm imalatın finansmanı,ruhsat işlerini merkez labratuarı eczacısı,kimyagerleri,grafikerleri muhasebecisyle ve…..elemanıyla gerçekleştirecek….
Başlangıç olarak da sevgili Ecz. Mehmet Şapçı kendi ürettiği ürünleri de ortaklığa açtı…..ekte liste de göreceksiniz….aslında Mehmet bey yığınla fabrikaya yığınla fason ürün üretmektedir…..Düşünüldüğü ve söylendiği gibi bu konuya pek ihtiyacı da yok…..ama kendisi de eczacı olduğundan sektörün tüm gerçekleri görüyor ve mesleğimizin geleceği için projeler üretiyor, sonucunda da hem halkımızın soyulmasını önlemek ..hem de eczacıyı biraz olsun gelir sağlayarak kurtarmak rahatlatmak…..profesyonelce ..tüm yükü omuzlayarak ,o da kazanacak ,bizlerde kazanacağız….
İlk planda Merkez labratuarı ürünlerinin yanında ruhsat gerektirmeyen kozmetik yasası gereği ,sadece bakanlığa bildirimle üretilen pişik kremi,bitkisel sinek kovucu, bit şampuanı, diş fırçası, bebe şampuanı, normal şampuan,egzema ,sedef,varis sellulit, mantar, horlama kremi, güneş yağı, zayıflama ilacı, glucosamin gibi OTC ürünleri gibi yığınla ürünle başlayacağız….bizler eczacıyız, hangi ürün pazarı iyidir,hangisi çok satılır,en iyisi nedir,nasıl olmalıdır, bunları en iyi bizler biliriz…..ve size söz veriyorum ,her ay iki ürün hazırlayıp eczacıların hizmetine ve ortaklığına sunacağız…..
Daha sonra da, daha doğrusu bu arada ruhsat gerekenler içinde gerekli müracaatlarda yapılacak…hazır ruhsatı olan ama üretilemeyen ilaçlarda ruhsatları satın alınarak üretime geçilecek….Ecz.Tuğba Tandemir Dağ’ın internetten satış sitesi hazırlanıp gerçekleştirilecek…..ki bu da çok önemli..bu projeyi bir restoranın paket servisi olarak düşünün…..biliyorsunuz yeni yasaya göre eczaneler bireysel site açamıyor
Bir de birbirimize güvenmek için söz ve bağımlılık sözleşmemiz var…bir yılda şu kadar liralık SÜMER ürünleri alacağız diye bir sözleşme imzalayacağız….bunun aslında hiçbir yaptırımı yok… bir yıl içersinde ürünlerimizden söylediğiniz miktar alırsanız %5 iskonto alacaksınız …bize olan %5lik faydasının yanında, aynı tür ürünü satan propagandistlerin eczanemize sipariş için geldiğinde imzaladığımız söz sözleşmesi aklımıza gelecek ve satabileceğimiz ürünleri SÜMER’den alacağız demektir…bizler de ona göre planlama yapacağız….. ortak olanların bu sözleşmeyi de imzalaması gerekecek…. 
Bir başlasak….bir de büyümeye başlarsak ucu ve önü açık bir birliktelik…daha ileride yurtdışı önemli firmaların distrübütörlüğü de var sırada…..bu daha bir başlangıç….bir başlarsak arkası gelecektir…..
Aslında çok güçlüyüz..ama toplanamıyoruz … Altın havan ödülü alan EFF projesi ile üniversitelerdeki hocalarımızla da çalışacağız..medyadan tanıdığımız Doç.Dr. Ecz.Oğuz Özyaral’ ile,eski sağlık bakanı Sayın Ecz. Kazım Dinç’le de görüştük, desteklerini aldık….herkes isin bir ucundan tutarsa, iş bölümü yaparsak çok güzel işler başarabiliriz….eksik olan tek şey harekete geçmek,inanmak be başarmaktır….
Anahtar kelime, tüm çalışmaların SADECE ECZACI için olduğudur….
Artık basit ve ilkel sanayinin uşağı olmak yerine kendi ucuz güvenilir ürünlerimizi satacağız…..tüm üretici meslektaşlarımızı bünyemizde toplayacağız…..kapımız tüm üretici meslektaşlarımıza da açıktır…..
Ancak bu kadar kısa yazabildim….
Akıl ,akıldan üstündür…..
Detayları bu sitede tartışacağız….
soracağınız her soruya cevap vereceğiz.
Her şey açık ve şeffaf olacak……..
Eğer bu zor günlerimizde, bu sadece 500 liralık basit ama gerekli birliktelik projesini gerçekleştiremezsek….eczacıların birlikte bir iş yapması konusunda ümidim kalmayacaktır…
unutmayın ilgi,sevgi ,ve bilgi paylaşınca büyür……
Selam, sevgi ve saygılarımızla…..

Ecz. Süleyman Onur KIYAK

 

giriş yapın yada kayıt olun
Web Eczanesi © 2018
İzmir Web Yazılım - Birbu dijital reklam ajansı